Sosyal Medya Danışmanlığı & Yönetimi

Sosyal Medya’da fark yaratın, rakiplerinizden önde olun!

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi nedir  sorusuna en kısa ve basit tanımı ile cevap verecek olursak; “markanızın müşterilerinize sunduğu ürün ve hizmetleri tanıtmak ve onları pazarlamak için sosyal medya kanallarını kullanmaktır.” Aslında markanızı, sosyal medya kanallarında vermiş olduğunuz ürün ve hizmetleri doğru hedeflenmiş kitleye nasıl ve hangi koşullarda sunmanız gerektiğini, markanıza sağlayacak maksimum faydayı gözeterek yapılan profesyonel çalışmaların tümüne Sosyal Medya Yönetimi diyebiliriz.

Ayrıca gündelik yaşamımızda sosyal medya araçlarını kullanan çok büyük bir kitle olduğunu biliyor muydunuz? Artık 7’den 70’e akıllı telefon kullanmayan kalmadı ve büyüklerimiz bile internetten nasıl alışveriş yapabileceğini öğrendi. Ancak bu noktada markanız için sosyal medya hesaplarınızın doğru stratejilerle ve etkili bir biçimde profesyonel yönetiliyor olması çok kritik. Aksi takdirde sosyal medya hesabına sahip her firmanın müthiş dönüşler alması beklenir, ki bu mümkün değil. Şimdi gelin sosyal medya kullanım oranlarına ve akabinde profesyonel bir hesap nasıl yönetilir bunlara bakalım.

Markanız İçin Sosyal Medya Araçlarının Gücü!

Sosyal Medya Yönetimi’nin nasıl olduğuna değinmeden önce kullanım oranlarını bilmemizde fayda var. Markanız için potansiyel kullanıcı rakamlarını gördüğünüzde, siz de bu platformda doğru adımlar atmak için sabırsızlanacaksınız. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2022 Ağustos ayında yayınladığı oranlar şu şekilde:

  • İnternet kullanan bireylerin oranı %85,0 oldu. Ki bu müthiş bir rakam.
  • İnternet üzerinden mal veya hizmet satın alma ya da sipariş verme oranı %46,2 oldu. Bu rakam 2017’de %24,9’du. 5 yıldaki farkı görebiliyor musunuz?
  • İnternetten en fazla %71,3 ile giyim, ayakkabı ve aksesuar satın alındı.
  • Türkiye`nin sosyal medyada harcadığı günlük süre 3 saat 03 dakika olarak kayıtlara geçti.

Bu verileri inceledikten sonra halen sosyal medya kanallarında bir hesabınız yoksa markanız için büyük fırsatları kaçırıyor ve rakiplerinizin gerisinde kalıyorsunuz demektir. Kullanım oranlarını göz önünde bulundurduğunuzda müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizi satın almaya teşvik etme fırsatını kaçırmak istemezsiniz.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Sosyal medya kanallarında sadece hesabınızın olması ve aktif paylaşım yapmanın markanızın başarılı olacağı anlamına gelmediğini daha önce de söylemiştik. Başarılı bir sosyal medya pazarlaması için hizmet verdiğiniz bölgede hedef kitleniz kim, rakipleriniz neler yapıyor, sizin yol haritanız ne olmalı ve nasıl yönetilmeli gibi sorulara cevap ararken bolca araştırma yapmalı ve buna vakit ayırmalısınız. Bu arada diyelim ki bunların tamamını yaptınız, bir de grafik ve tasarım alanında da bilgi sahibi olmalı ve markanız için bir tarz oluşturmalısınız. Pekala siz bunca işinizin arasında bunlara vakit ayırabilecek misiniz? Mutlaka bir yerden eksik kalacaktır, bu sebeple doğru stratejiler ve etkili dönüşler için profesyonel bir hizmet almalısınız.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? Neler Yapıyoruz?

Sosyal medya çalışmalarınızın düzenli ve başarılı olabilmesi için olmazsa olmaz bazı araştırmalar vardır. Öncelikle sektörünüzde rakiplerinizi çok iyi tanımalı ve kime hitap ettiğinizi, yani müşteri portföyünüzü çok iyi bilmelisiniz. Sizin markanızın da rakiplerinize göre bir farkı olmalı. Belirli bir plan içinde ilerlemeli ve doğru reklam stratejileri kullanmalısınız. Sonuç olarak da mutlaka dönem içinde etkileşimleri ve geri dönüşüm oranlarını takip edip yeni dönem planlamanızı da buna göre düzenlemelisiniz. Peki nedir tüm bunlar? Gelin birlikte inceleyelim.

Hedef Kitle ve Rakip Analizi

Sosyal medya çalışmalarında markanız için hedeflediğiniz kitle belirli demografik özelliklere(yaş, cinsiyet, bulunduğu ülke vb.) ve davranışlara göre tanımlanan bir gruptur. Markanızı, hedef kitlenizin kime hitap edeceğini bilecek kadar iyi tanımalısınız. Onların ihtiyaçlarına karşılık faydalı içerikler üretmeye başladığınızda tercih ettikleri siz olacaksınız.

Hedeflediğiniz kitleyi tanıdığınız kadar rakiplerinizi de tanımalı, sektörde neyi nasıl yaptıklarını çok iyi bilmelisiniz. Rakipleriniz hangi sosyal mecralarda faaliyet gösteriyor, yaptıkları paylaşımlar, aldıkları etkileşimler neler gibi soruların cevaplarını bulmalısınız.

Özel İçerik Üretimi

Başarılı bir sosyal medya yönetimi kesinlikle özgün olmaktan geçer. Sıkıcı ve herkesle aynı olmamalı, markanıza özgü bir yaklaşımınız olmalıdır. İnsanlar sizin hesaplarınıza girdiğinde hem ihtiyaçlarını karşılamalı hem de kendilerinden bir şey bulmalıdır. İşte bu noktada Petrus Ajans olarak sizlerle olmaktan çok mutluluk duyarız.

Paylaşım Planlaması

Tüm bunları yapmak yetmiyor, şimdi bunları belirli bir plan dahilinde düzenlemek gerekir. Markanız adına en doğru adımları atabilmek için, hayatımızın her alanında olduğu gibi, burada da bir plan oluşturup buna göre hareket etmek gerekiyor. “Ne zaman post paylaşılmalı?”, “Ne zaman hikaye atılmalı?” Müşterilerinizle ne zaman etkileşime geçilmeli?”, “En doğru reklam zamanı nedir?” vb. tüm soruların cevapları belirlenmeli.

Reklam Yönetimi

Kısa süre içerisinde yapılan olan doğru reklam çalışması ile sosyal medya platformlarından binlerce kişiye ulaşmak mümkündür ancak sürekli reklam yapmaktan da kaçınmak gerekir. Unutmayın ki adı üzerinde sosyal medya araçları sadece ihtiyaçları karşılamak için değil, keyifli vakit geçirmek için de kurulmuş bir platformdur ve burada sürekli sizin reklamlarınızı görmek takipçilerinizin sizden uzaklaşmasına yol açabilir.

Takip ve Raporlama

Yapılan tüm çalışmalarınızın akabinde nasıl sonuçlar aldığınızı, neyi yapamadığınızı veya neyi daha iyi yapmanız gerektiğini görebilmek için takip ve raporlama çok önemlidir. Bu sebeple düzenli olarak hesaplarınızın aldığı etkileşimin, katılan yeni takipçi sayısının kontrol edilmesi ve bir sonraki planlamada bu raporu göz önünde bulundurarak hareket edilmesi gerekir. 

Profesyonel Sosyal Medya Yönetiminin Faydaları Nelerdir? Neden Biz?

Her şeyden önce hatasız bir sosyal medya yönetimi, müşterileriniz için güven kaynağıdır. Yaratılacak doğru algı yönetimi ile müşterilerin tercih sebebi olacaksınız. Rakiplerinizi de incelediğinizde şunu göreceksiniz; aktif ve etkileşimi yüksek, takipçi sayısının belirli bir yere gelmiş olduğu hesaplara yönelim daha fazladır. Peki biz sizi istediğiniz bu seviyeye nasıl getiriyoruz?

  1. Samimi Bir Dil Oluşturarak Marka Sadakati Yaratıyoruz

Daha önce yapılmış olan birçok araştırmanın sonuçlarını incelediğimizde, kurumsal kimliğiniz bir yana müşteriler karşısında bir muhatap, samimi bir yaklaşım bulmak istiyor. Bu noktada sosyal medyanızı yönetirken müşterilerinize bu samimiyetle yaklaşıyoruz.

  1. Markanıza Farklı Bakış Açıları Katıyoruz

Aslında işin özü rakiplerinizden farklı olmanın yolunu sunuyoruz size. Markanıza özgü tasarımlar ile sosyal medya hesaplarınızın etkileşimini arttırıyor, dikkat çekmenizi sağlıyoruz.

  1. Dinamik Kalmanızı Sağlıyoruz

Hepimiz farkındayız ki sürekli bir değişim içerisindeyiz. Özellikle de internet ortamında değişimin olmadığı bir gün yok. Hesapların ve verilen hizmetin aktif değişim sürecine ayak uydurmasını sağlayarak sizi geçmişten geleceğe taşıyoruz.

  1. Analiz ve Raporlama Yapıyoruz

Yaptığımız tüm çalışmalardan aldığımız geri dönüşüm oranlarını size sunuyoruz ve nasıl ilerlediğimizi görebilmeniz adına detaylı raporlamalar sağlıyoruz.

Scan the code
Call Now Button