Marka İsmi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daha önce de söylediğimiz gibi bir kişi marka hakkında ilk izlenimlerini markanın ismine, logosuna bakarak ediniyor. Ancak sürekli değişen bu teknolojik çağda hizmet verdiğiniz topluluğun algısı da bakış açısı da değişiyor. Bunu göz önüne alarak marka ismi oluşturulmalıdır.

facilites

İsim-Soy İsim İçermemeli

2023 yılında oluşturulan markalara baktığımızda artık isim soy isimden oluşan marka isimleri pek tercih edilmiyor. Örneğin 1889 yılında Hacı Şakir Bey tarafından Hacı Şakir marka ismi yaratılarak sabun üretimine başlandı. O dönemden bu yana halen ismini koruyabildi. Peki bu marka ismi sizce 2023 yılında piyasaya sürülseydi aynı etkiyi sürdürebilir miydi?

Özgün ve Anlaşılır Olmalı

Marka ismi seçerken belki de dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri özgün olmak. Kulağa çok klasik gelebilir belki bu başlık ama inanın markanızın diğer markalara hizmet etmesini istemezsiniz. Bulduğunuz isim farklı bir marka ismini çağrıştırıyor ise potansiyel müşterilerinizi de rakip markaya kaptırabilirsiniz demek. Bu nedenle seçeceğiniz isim markanızın ruhunu yansıtmalı ve olabildiğince benzersiz olmalı. Ayrıca belirleyeceğiniz marka ismini mutlaka arama motorlarında aratın. Eğer arama sonuçlarında kötü izlenim barındıran veya negatif söylemler içeren içerikler varsa kesinlikle bu ve buna benzer isimlerden kaçının. Unutmayın ki müşterilerin zihninde yarattığınız ilk izlenim çok önemli demiştik. Bunların yanında marka isminizin bir hikaye üzerine kurulması, daha ileride yapacağınız pazarlama çalışmalarında dahi akılda kalıcılığınızı arttırır ve markanıza kolaylık sağlar. Mutlaka sizin de markanızı kurma aşamasında yaşadığınız bir süreç vardır ve hikayeleştirebilirsiniz.

Akılda Kalıcı ve Hatırlanabilir Olmalı

Hedeflediğiniz kitle marka isminizi gördüğünde o anda markanızı araştıramayabilir. Örneğin bir açık hava reklamında veya TV reklamlarında marka isminizi görebilir veya duyabilirler ama hemen ilgilenmezler. Hangimiz 5 saniye gördüğümüz markaları hatırlıyoruz ki? Bu sebeple en önemli maddelerden biri de akılda kalıcı olmaktır. Tüketicinin, marka isminizi duyduğu veya gördüğü anda dikkatini çekmesi ve tekrar gördüğünde anımsaması gerekir. Bu noktada kolay telaffuz edilebilmesi, uzun veya karmaşık olmaması, yan yana çok fazla sessiz ya da sesli harf içermemesi tavsiye edilir.

Kullanışlı Olmalı

Markanızın bir isime ihtiyacı olduğu kadar görsel olarak bir logoya da ihtiyacı vardır. Bu sebeple seçeceğiniz bu isimin logo tasarımlarına kolayca uygulanabilir olması gerekir. Logonuza bakıldığında marka isminizin kolayca okunabilir olması olumlu bir etki yaratır. Hedeflediğiniz kitlede, logonuz ve marka isminizle birlikte bir çağrışım oluşturmalısınız.

İşinizi Kısıtlamamalı

Marka isminizi belirlerken uzun vadeli değerlendirmenizde fayda var. Markanızı ilk kurduğunuzda hedef kitleniz küçük bir topluluktan oluşabilir ancak bu ilerleyen zamanda değişiklik gösterebilir. İşinizi büyütmek, farklı coğrafyada da hizmet vermek veya mevcut ürün ve hizmetlere yenilerini eklemek istediğinizde marka isminiz sizi kısıtlamamalıdır. Bu nedenle marka isminizde sadece ürün adı gibi belli bir kategoriye ait kelimeleri seçmemeye özen göstermelisiniz

İşinizi Kısıtlamamalı

Marka isminizi belirlerken uzun vadeli değerlendirmenizde fayda var. Markanızı ilk kurduğunuzda hedef kitleniz küçük bir topluluktan oluşabilir ancak bu ilerleyen zamanda değişiklik gösterebilir. İşinizi büyütmek, farklı coğrafyada da hizmet vermek veya mevcut ürün ve hizmetlere yenilerini eklemek istediğinizde marka isminiz sizi kısıtlamamalıdır. Bu nedenle marka isminizde sadece ürün adı gibi belli bir kategoriye ait kelimeleri seçmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca dönemsel trend olmuş kelimelerden oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Trendler gelir ve giderler, sadece o döneme ait bir sürede var olurlar ancak markanız her dönemde hizmet verecek. Buna uygun bir marka ismi belirlemelisiniz.

Scan the code
Call Now Button